Aktualności

Najnowsze informacje ze świata Agro-Perfect.

Wielkanoc na wsi


Stare zwyczaje związane ze Świętami Wielkiej Nocy dzisiaj potrafią zdumiewać. Jakie? Przekonajcie się sami!

Zakaz pieczenia chleba
Od tygodnia poprzedzającego Niedzielę Palmową do Wielkiego Tygodnia trwał zakaz pieczenia chleba. Gospodynie pod żadnym pozorem nie mogły pokusić się o wypiek, ponieważ groziły im poważne konsekwencje. Jeżeli któraś zbuntowała się tradycji była wyrzucana razem ze swoimi garnkami do wody! Dlaczego? Otóż wierzono, że wypiek chleba w tym czasie może sprowadzić na całą wieś suszę!

Pogrzeb żuru i śledzia
Słyszeliście kiedyś o starym wielkopiątkowym zwyczaju grzebania żuru i śledzia? Przed laty, gdy post był bardzo rygorystyczny i ściśle przestrzegany, panował zwyczaj urządzania pogrzebu żuru i śledzia. Przez 40 dni Wielkiego Postu ludzie ograniczali spożywanie niemal każdego rodzaju produktów - mięs, cukrów czy nabiału. Ponad miesiąc posilali się jedynie żurem i śledziami. Chyba każdy byłby zmęczony tego typu dietą. Stąd w Wielki Piątek mieszkańcy wsi z olbrzymią radością urządzali tak zwany pogrzeb! Zakopywano żur i śledzie, jednocześnie żegnając je na cały rok. W niektórych regionach zakopywano także i garnek z popiołem. W jakim celu? Symbolizował on koniec smutku, a tym samym początek wielkiej radości!
W niektórych rejonach żur wylewano, a śledzia... przybijano do drzewa!

Kawalkada Wielkanocna
Wielkanoc jest przepełniona wyjątkowymi zwyczajami. Część z nich dotyczy tylko wybranych regionów Polski. Jedną z takich unikatowych tradycji jest Kawalkada Wielkanocna. Konstytuowana jest przede wszystkim na Górnym Śląsku.
W Wielkanocny Poniedziałek w m.in.: w Raciborzu, Sudole, Piotrowicach Wielkich czy Ostropie odbywają się konne procesje. Nie wiadomo, jak długa jest tradycja. Pierwszy dokument opisujący zwyczaj pochodzi z 1711r. Istnieje hipoteza, że kawalkady pojawiały się na tych terenach już w średniowieczu.
Kawalkada zaczyna się od nabożeństwa, jednak główną częścią obrzędu jest przejazd przez pola i ich święcenie. Procesja kończy się widowiskowym galopem oraz festynem. Uczestniczyliście kiedyś w Kawalkadzie Wielkanocnej?

Posted by Admin - 2019-04-16 08:46:06